Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chcete vystavovat ?

31. 10. 2009

Obrazek

          Chcete vystavovat svého pejska?

Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte pejska, se kterým budete navštěvovat výstavy, při koupi  si štěně velice pozorně prohlédněte.Odhrňte mu pysky a podívejte se na jeho skus.Má být nůžkový, což znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní.Spočítejte řezáky, mělo by jich být 6 nahoře i dole. Jsou to přední, malinkaté zoubky mezi špičákama.Dále špičáky, každý za poslední řezákem z obou stran a to nahoře i dole(2 dole a 2 nahoře).Další zoubky ještě nemusí být prořezané.Štěňátku by už měla stát ouška, ale pokud se překlápí, není to žádná katastrofa.Podlepením oušek se vše napraví.Obrazek

Velmi důležité je , aby mělo štěně rovná záda.Prohlédněte si pejska při chůzi, jestli se nehrbí.

Když už máte štěně doma, další přípravy na vystavování spočívají v ochraně srsti, výuky psíka výstavnímu postoji a chůzi na výstavním vodítku.

Výstavní postoj a chůze na výstavním vodítku si omrkněte na výstavě JT.Tam uvidíte, co pejsek musí umět.Jak chodí v kruhu, co na něm požaduje rozhodčí.Není od věci si vše nahrát a doma znova prohlédnout.

Péče o srst : Malému štěněti, které má ještě krátkou srst po vykoupání přidáme olejový kondicionér.Případně můžeme pokud se mu srst zacuchává používat rozčesávače.Psíka každý den kartáčujeme žíněným kartáčem, kterým vyčesáváme ze srsti prach.Postupně podle potřeby přidáváme hřeben a drátěný kartáč.Asi tak v 6 měsících, ale záleží na délce srst, začneme srst balíčkovat.

 

Postup: Psa vykoupeme,  dle potřeby a zvyku dáme kondicionér nebo zábal a opláchneme. Důkladně vyfénujeme srst, aby nezůstala vlhká. Veškeré uzlíky a zamotanou srst opatrně rozčešeme. Po vysušení je nutné ponechat pejska nějakou dobu volně pobíhat , aby vlas přirozenou cestou ztratil přebytečnou vlhkost a nebyl zabalíčkovaný vlhký.  Je nutné dát pozor na dlouhé fousy a vlasy stahující se do culíku a fixovat je froté gumičkou.  Pejska nepouštíme venčit, znečištěná  a vlhká srst se nedá kvalitně a  bez poškození zpracovat  do balíčků. 

Připravíme vše potřebné - olej na balíčkování (spray nebo kapky), balíčkovací papír,  balíčkovací igelity, gumičky malého průměru, kartáče a hřebeny. Nesmíme zapomenout na vhodnou podložku, na níž se pes bude cítit bezpečně a nebudou mu podjíždět nohy. Nevhodnější je kus koberce, který nám pokryje pracovní plochu a  nevlní se při sebemenší manipulaci se zvířetem.  Zachování této podmínky je nutné zejména v případě, kdy  balíčkujeme pejska poprvé v jeho životě, což většině jedinců přináší nemalou námahu a stres.

 

 Dbáme při tom na přirozený směr růstu srsti, zejména v podpaží a na hrudi. Cílem je dosažení maximální ochrany srsti a pohodlí psa. Každý vytvořený pramen pročešeme, podložíme pásem balíčkovacího papíru, zakápneme olejem nebo jiným balíčkovacím přípravkem a zabalíme nejprve jako psaníčko a pak zarolujeme a zafixujeme přiměřeně utaženou gumičkou. Tímto vznikne jeden balíček. Dbáme na to, aby z balíčku po zabalení nevykukovaly konečky srsti, ta se pak olamuje. Příčinou může být krátký balící papír. Obrazek

Začínáme od hlavy, kde uvolníme froté gumičky svazující fousy a copek a tím vytvoříme balíček na hlavě místo copku. Další dva balíčky vytvoříme po stranách čenichu (fousy) a čtvrtý na bradě (bradka). Tím zamezíme okusování srsti na hlavě, jelikož právě na hlavě se srst špatně pěstuje. Přichází do styku s vodou a potravou a fousy se snadno okusují. Pokračovat budeme od opačného konce psa - od ocásku. Další balíček vytvoříme na ocase, dále pokračujeme dle nákresu, na zadní noze nahoře a dole, srst pod řitním otvorem rozdělíme pěšinkou a pokud je dost dlouhá tak ji přidáme do balíčku nahoře na zadní noze.

V případě štěněte nebo nedostatečně dlouhé srsti uděláme pod zadečkem zvláštní balíček, který měníme dle potřeby (z hygienických důvodů). Pokračujeme po obou stranách těla až na krk, na předních končetinách vytvoříme podle potřeby 1 - 2 balíčky. V případě většího pejska doděláme ještě jeden balíček za tím prvním na čenichu,  volnou srst na uších a před nimi rovněž zabalíme. Doplníme balíčky na hrdle a na hrudi - opět v počtu potřebném  podle velikosti zvířete. V těchto místech je třeba věnovat pročesání a úpravě balíčků zvýšenou pozornost, neboť zde srst nejčastěji plstnatí. Raději děláme balíčky drobnější a ve větším počtu. Na závěr pejska položíme na záda o doděláme balíčky na břiše.

Nedílnou součástí balíčkování je i výběr vhodného oblečku, materiálu i střihu. Pejsek je do něj oblečen po zabalíčkování a má jej na sobě prakticky

stále. Jedná se nejenom o ochranu balíčků před poškozením, ale i o bezpečnost psa, který se může v nestřeženém okamžiku za cokoli  o balíček zachytit.

Tímto způsobem upravujeme pejska přibližně jednou týdně, v zásadě podle potřeby můžeme interval zkrátit nebo prodloužit. Obleček je vhodné vyměňovat častěji, rovněž balíčky na hlavě měníme nejlépe každý den. Ostatní balíčky na těle ponecháváme vždy do dalšího koupání. 

 

Jak na výstavu: Existuje několik druhů výstav. Mezinárodní, národní, klubové, speciální, krajské a oblastní. Pochopitelně můžete také navštívit výstavu světovou, evropskou atd. Tyto velice prestižní výstavy bývají obsazeny špičkovými jedinci. Jste-li začínající chovatel a chcete se na nějakou výstavu přihlásit, vyberte si nejprve výstavu "menší" - krajskou či oblastní. Vašeho pejska posoudí rozhodčí stejně jako na "velké" výstavě. Na těchto výstavách se nerozdávají tituly (máte "pouze" možnost získat ocenění vítěz třídy, nebo krajský či oblastní vítěz). Je však dobré vyzkoušet jak se pejsek bude chovat a přivyknout ho výstavnímu dění. Také se dovíte jestli váš pejsek má ty správné výstavní vlastnosti. Nenechte se však odradit prvním neúspěchem. Jestli si myslíte, že ten váš pejsek je právě ten pravý, můžete vyrazit na nějakou tu větší výstavu.

 

Vyberte si nějakou výstavu - termíny najdete pod odkazem termíny výstav - např. na stránkách CMKCHYT a napište si o přihlášku. Tu potom společně s kopií rodokmenu a dokladem o zaplacení poplatků pošlete zpět. Většina pořadatelů vám zašle vstupní list, který si vezmete s sebou na výstavu. Dále budete potřebovat očkovací průkaz s razítkem od veterináře, potvrzujícím zdraví zvířete. Určitě si přečtěte výstavní propozice, které dostanete společně s přihláškou. V nich se dozvíte, jaké další dokumenty je nutné doložit.  

Nezapomeňte si s sebou vzít věci pro úpravu vašeho pejska jako hřebeny, kartáče, gumičky, mašličky, vodítko atd. Také by jste měli mít výstavní bedýnku s přehozem - obyčejně červeným.

York, který se vystavuje musí být upraven dle standardu. Musí se nechat od rozhodčího osahat, nechat si prohlédnou zuby, měl by být naučen výstavnímu postoji a chůzi na předváděcím vodítku.

 

 

Výstavní třídy :          3 - 6 měsíců      Puppy

                                   6 - 9 měsíců      Dorost

                                 9 - 18 měsíců       Mladý

                               15 - 24 měsíců       Mezitřída

                                 od 15 měsíců       Otevřená

                                 od 15 měsíců       Šampionů

                                   od 8 let             Veteránů