Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je dobré vědět

31. 10. 2009

 

 

Obrazek

 

              Co je dobré vědět.

Nežli si přinesete štěňátko domů, připravte mu pelíšek, který umístěte na světlé a teplé místo.Výběr pelíšků je veliký, jen jej nekupujte z proutí.Štěně ho bude žvýkat a může se poranit.Dále budete potřebovat 2 misky, jednu na pití a druhou na jídlo.Obrazek

Kupte i nějaké hračky.Blízko pelíšku položte čůrací plenku, na kterou by se štěně mělo vyprazdňovat .Dají se pořídit v internetových obchodech pro psy , nebo je možné koupit přebalovací plenky pro miminka.Je jich v balíku 10 ks a stojí kolem 110 Kč.Měli byste od chovatele dostat také očkovací průkaz. Zkontrolujte si, zda bylo štěňátko očkované a odčervené.Veškerá očkování budou ukončená okolo 3. měsíce a potom se očk.bude opakovat  1x za rok.Odčervuje se do 1. roka každý 3. měsíc a později stačí 2x ročně.

STRAVA: Krmit můžete buď granulkama, nebo vařeným jídlem.Granule je dobré koupit kvalitní.Superprémiové granule jsou např.Eukanuba, Royal Canin, Hils, Purina ProPlan, Nutram.

Dbejte, abyste krmili granulkama určenýma věku vašeho štěňátka a dodržujte krmné dávky.V tomto případě není potřeba podávat jakékoliv doplňky stravy.Pokud se rozhodnete, že budete vařit /kuchařka pro psy je na internetu/, je dobré podávat doplňky stravy s vitamíny.Veterinář vám poradí, dle složení potravy štěněte, co by bylo dobré ještě doplnit.

Krmné dávky : 2 -3 měsíce - 4 - 5x denně, 3 - 4 měsíce - 3-4x denně, 4  - 6 měsíců - 2 - 3x denně a od 6 měsíců - 2x denně.

VENČENÍ : Štěně doporučuji venčit, až po posledním očkování, což je asi ve 3 měsících.Do té doby , pokud nemáte vlastní zahradu, je lepší štěně nechat doma a nepouštět ho mezi cizí psy, ani na místa, kam psi chodí.Pejsek se naučí vyprazdňovat na čůrací dečku.Když udělá první loužičku, tu vysajte čurací plenkou a položte blízko pelíšku.Štěně nejčastěji čůrá po vyspání a na místo, kde cítí svou moč.Když se vyčůrá na plenku, hodně ho chvalte a chvalte a chvalte.Je dobré dát i kousek pamlsku.

 

Obrazek

KOUPÁNÍ: Z vlastní zkušenosti doporučuji s koupáním nepospíchat, samozřejmě, pokud to není nutné.Myjte mu jen zadeček, otírejte počůranou srst a ostříhejte srst na přirození, aby se v ní nedržela moč.Štěně by nemělo zapáchat a mít kolem zadečku zaschlé bobky.Pokud je již nutné psíka vykoupat, použijte šampon pro štěňata.Mám vyzkoušené šampony  KW, 1ALL SYSTEMS - jsou výborné.

Obrazek

ČESÁNÍ : Jorkšírský teriér je psík s dlouhou, hedvábnou srstí, která je náročná na údržbu.Zvykejte pejska na česání již od začátku.Zprvu se bude bránit, ale nevzdávejte to. Jako první kupte kartáč z kančích štětin, se dřevěnou rukovětí.Srst nebude při česání elektrizovat a tento kartáč je výborný na vyčesávání prachu a nečistot ze srsti.Netahá, nevytrhává srst a myslím, že je pejskům  je s ním česání příjemné .Tento kartáč není určitě nejlevnější, ale budete ho používat stále. Později budete potřebovat kovový hřeben a kovový kartáč.Používám od 1ALL SYSTEMS.Vyzkoušela jsem ve snaze ušetřit hřebeny a kartáče zakoupené v drogerii.Ale nefungují.Vytrhávají srst, psa tahají.Nejsem distributorka kosmetiky 1ALL SYSTEMS, jak si možná myslíte.Ale zacuchanou srst plnou zbytků suchého listí s kartáčem od All vyčešete fakt rychle, snadno a psa to tahá minimálně.

Obrazek

Obrazek

 

U staršího štěněte je potřeba používat olejové kondicionéry a rozčesávače.Srst se rozděluje pěšinkou od hlavy k ocásku.A na to vám stačí obyčejná tupírka s kovovovým drátem místo rukověti.

DRÁPKY A TLAPKY: Jorkové mají tmavé a neprůhledné drápky.Odstřihnout by se měla jen špička, aby drápek nekrvácel.Pokud si netroufáte, přenechte stříhání drápků veterináři.Srst, která roste mezi bříšky a drápky je třeba vystříhávat.Plsťnatí a v zimě se na ní balí ledové hrudky.Srst po obvodu tlapek se stříhá do obloučku.O bříška tlapiček je potřeba se starat zvláště v zimě, kdy je potřeba z nich vymýt sůl, vysušit a namazat mastným krémem.  

ZUBY : Štěňata nemají v mléčném chrupu stoličky. Celkem mají 28 zubů.Trvalý chrup roste mezi 4. - 6. měsícem života.Je potřeba hlídat růst trvalých špičáků, které se tlačí před, za, nebo vedle mléčných .Často mléčné špičáky sami nevypadnou a je nutné je nechat vytrhnout.Hlavně včas, aby nebyl narušen skus.Obrazek

VÝMĚNA MLÉČNÝCH ZUBŮ ZA TRVALÝ CHRUP:
3 - 5 měsíců - objevují se trvalé řezáky (I1 - I3)
4 - 5 měsíců - objevují se první třenové zuby (P1) a první stoličky (M1)
5 - 6 měsíců - objevují se trvalé druhé až čtvrté třenové zuby (P2 - P4) a  druhé stoličky (M2)
5 - 7 měsíců - objevují se trvalé špičáky (C)
6 - 7 měsíců - objevují se třetí stoličky (M3), v tomto věku často nacházíme zdvojené špičáky, tzn. mléčné i trvalé vedle sebe

UŠI : V osmi týdnech by měly uši štěněti stát.Pokud je překlápí, je vhodné vyholit horní třetinu,čímž je odlehčíme.Pokud se stále překlápí, je potřeba ouško podlepit.Ucho vytvarujeme do kornoutku a u kořene ucha přelepíme slabším proužkem leukoplasti.Necháme podlepené maximálně 3 dny.Potom leukoplast nastříhneme na několika místech a leukolast odstraníme.Ouško necháme tak jeden den odpočinout a vše opakujeme dokud nestojí.V období přezubování se někdy stane, že již stojící ouško se začne překlápět.Většinou se po výměmě zubů zase postaví.

NA ZÁVĚR : Kvalitní strava, dostatek vody, dodržovat hygienu, často venčit, každý den česat, zastříhávat drápky, nezapomenout na odčervování a všechna očkování a hlavně hodně lásky.