Jdi na obsah Jdi na menu
 


novinky naší psí rodinky 2018

2. 1. 2018

 

 

                                                      veselý-pejsek.gif

 

13.12.2018

Včera bylo Feli 8 měsíců.  Naučila se nosit natáčky i bačkory, venku chodí bez vodítka. Má ráda lidi i psy. Je to veliký divoch. Každý den doma řádí s Chutney. Když Fany a Chutney vyspávají, tak se věnuje mně. Nosí hračky a neustále vyžaduje mou pozornost. Její nejoblíbenější hračka je dudlík z malé, kojenecké lahve. Miluje procházky venku.  Když vyrazí z bytu, nedočkavě poštěkává u výtahu, ve výtahu hrabe na jeho dveře a  po otevření hlavních dveří vyrazí jako střela. Venku se  snaží lovit společně s Chutney, vítá každého psíka, kterého potkáme. Když máme štěstí a potkáme závodníka jako je ona, trochu se i unaví. Na Fanynce je vidět že zestárla. Špatně vidí, pomalu chodí, ale zatím moc pěkně jí. Zrovna včera  seřvala Feli, která se na ní vytahovala a snažila se jí ukázat, kdo je zde pánem. Zpražila jí a Feli se uklidnila. Na Chutney se Feli hodně vytahuje. Ta dobračka si nechá od ní vše líbit. . Moc hezky si spolu hrají. Běhají z jedné místnosti do druhé, bravurně vybírají zatáčky. Z procházek chodí Feli neuvěřitelně špinavá. Louže jí nezajímají, všemi projde, párkrát vyhrabe nějaký drn. Naprosto nejčistější je vždy Fanynka, která se velmi pečlivě vyhýbá všemu mokrému.

1.11.2018.

Pár odkazů na videa z léta.

www.youtube.com/watch

youtu.be/xN0c3w2rlpA

www.youtube.com/watch

26.10.2018

Smečka je již  zabydlená doma. O víkendech jezdí na chalupu s manželem. Celý týden  doma vyhovuje především  Fanynce. Hodně spí a rychlejší pohyb zapříčiní pouze myš, nebo pták. I přes svůj věk, má  stále lovecké pudy. Po operaci nohy  zatím nemohu chodit a tak se holkám smrskly procházky na minimum.  Kamarádka si přijela pro Feli, která se svým nezdolatelným temperamentem by byla zavřená doma a nešťastná. Naštěstí přesun zvládá moc dobře a teď chodí se smečkou jorků každý den na několikahodinové procházky do přírody .Chutney si alespoň odpočine od jejích her, kdy na ní Feli neustále visí, okusuje, rve jí culík na hlavě    apod...

Chutney již tento rok po druhé hárala. Překvapilo mne to. Očekávala jsem  hárání až koncem roku, 

30.9.2018

Pomalu se nám blíží konec chalupaření. Holky  byly na chalupě od jara a tak jsou pěkně vylítané a teď je čeká lenošení. Letěla jsem se ohřát na týden do teplých krajů a tak jsem Feli nechala u své kamarádky, která má dvě stejně staré fenky. Svým pejskům poskytuje volný pohyb v domě i na zahradě. Kamarádka mi psala, že Feli asi nebude chtít domů, že celé dny lítá s ostatními po zahradě. Když jsem si pro ní přijela , vítala mne jako blázen a bez řečí šla do auta s Fany a Chutney. Trochu jsem se bála, že tam bude chtít zůstat s kamarády, ale věděla, že patří k nám. . Chutney měla se setkání radost a Fanynka si jen odfrkla. Doma se už hnala do výtahu, k našim dveřím. Druhý den jsme všechny odjely na chalupu a tak zase hledám boty po zahradě, stále házím míčky, kdy mezi  sebou soupeří Feli i Chutney, která ho dohoní. I když často míček chytí Chutney, téměř vždy ho dá Feli, která po ní rajtuje. Fanda si užívá svého důchodu. Rozvaluje se v pelíšku, štěkne a já jí otevřu dveře ven, za chvíli štěkne a zase jí pustím zpět. Občas s divoškami prohání sousedovic psa podél plotu, nebo ptáčka, který si sedl na trávu. Ale už nemá výdrž a tak se pomalu vydá ke dveřím.. Zatopila jsem v krbu a teď se rozvalují u tepla a chrní.

1.9.2018

Holky  Felicii přijaly. Chutney si s ní hraje a Fanynka jí toleruje. Dokonce jí  pustí k sobě do pelíšku. Feli je poděs, neřízená střela. Je hodně temperamentní, inteligentní a mazel.  Má ráda vodu. Leze mi do jezírka, vyhrabává  na políčku díry. Vše, co je pro ní zajímavé nosí domů do pelíšku. Večer vypadá jako bezdomovec. Plná suchého listí, stébel, klacíků, písku a hlíny.  Jsem moc ráda, že je ve smečce klid .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

14.8.2018

felicia-grand-ovacia.jpg

 

Snad už ta příšerná vedra skončila. Dost dní jsem s holkami strávila  v chalupě, kde se dala vedra přežít. Teď se alespoň ochladil vzduch v noci.  Holky jsou v pohodě. Žádné zdravotní potíže. Fanynce je 12 let a vypadá výborně. Má stále všechny zuby, dobře jí. Chutney  je poděs. Před pár dny k nám dorazila nová fenka . Jmenuje se Felicia a přicestovala z Ruska. Chutney si má s kým hrát a Fanda jí  přijala.

  14..6.2018

Tobby je už dva týdny v novém domově. Chutney jeho odchod vzala s klidem. Neustále na ní visel , rval jí natáčky a okusoval. Bydlí v domku  se zahrádkou a na fotkách vypadá hodně spokojeně. Chutney jsem přistřihla. Zkrátila jí fousy a celkově zakrátila srst ke kolenům. Má nádhernou barvu a špičkovou kvalitu srsti a proto jsem jí neostříhala strojkem. Její srst je bezúdržbová. Stačí 1x denně prohrábnout kartáčem. Z chalupy jsem se s holkami  vrátila a teď budeme pár týdnů  v Praze. Chutney asi moc nadšená nebude, ale co se dá dělat.

10.5.2018

Holky a Tobby si užívají zahrady. Jsou téměř celý den venku. Chutney v horku vyspává ve stínu pod keříky, Tobby má pro tento účel venku velký pelíšek a Fanda, když je jí vedro, tak se stěhuje do baráku, kde je chládeček. Tobby  už pěkně sílí a je to velký rošťák. Zahradu mám velikou a myslím, že už všechno prošmejdil. Miluje aportování. Chutney si s ním stále dost hraje. Už zahučel do jezírka, okusuje  trávu, sbírá kdejaký  suchý klacík, nebo lístek a nosí si vše do pelíšku. Také už dostal své první pigáro. Celkem dlouho naříkal. Utišil se jen v náručí. Trochu jsem ho rozmazlila......Fanda si asi oddychne až od nás odejde, protože jí hodně zlobí a ona už na něj nemá náladu.

Do fotoalba jsem přidala Tobbyho . Chutney vrh L,  Tobby na zahradě.

16.4.2018

Až na Tobbyho  jsou už všichni v nových domovech. Bez problémů se zabydleli. Tobby vypadá jako plyšová hračka.  Co mu odešli sourozenci, tak se zlepšil v jídle.  Jeho váha  je 850 gr, věk 11 týdnů.  Je to prostě pes kapesní. Bříško má nacpané, víc toho do něj nedostanu.  Jinak je to veselý čipera. Chodí na plenku ,  občas sice zapomene, ale to není nic dramatického.  Když se mu Chutney nevěnuje, začne otravovat Fandu a je neodbytný. Skáče kolem ní, ňafe a pokouší se jí chytit za ocásek. Fanda se tedy v mé přítomnosti drží zpátky, ale když odejdu z domova, tak po mém návratu je Tobby zalezlý v domečku a nechce  vylézt. Ale zase mu to moc dlouho nevydrží . Chutney se o něj stále stará. a hodně si s ním hraje. Jejich hry mne trochu děsí, protože jí stále tahá za natáčky na tlamičce. Ona leží na zádech, Tobby  na ní sedí a rve jí natáčky, oba  řičejí a ňafají. Potom  Chutney  vyskočí a vyrazí závodit po bytě. Letí jak kůň na závodišti  a šíleným tempem  vybírá zatáčky přešlapem, Tobby se za ní žene jako splašený. Tak jenom zvednu nohy, abych uvolnila terén a čekám až se unaví.

2.4.2018

Dnes jsem nechala Pepinku uspat.Už před 10 dny  měla problémy a skončila u MVDr Lázničky, kde byla hospitalizovaná. Po návratu domů se strašně zlepšila. Bohužel jí to vydrželo jen týden. Pepča brala 12 let Prednison, který tělu neprospívá.  V dobré kondici byla ještě nedávno a tak jsem ráda, že vzhledem k její katastrofální alergii léčenou celoživotně kortikoidy, prožila plnohodnotný život bez velkých problémů.

Štěňátka jsou očkovaná, tetovaná  a připravená na odchod do nových domovů. Emča už odešla v pátek. Kay odcestuje  koncem tohoto týdne,  Lukas začátkem příštího týdne a Tobby zatím zůstane doma, nežli povyroste. Zatím se vejde do kapsy.. Chutney stále kojí. Moc mlíčka už nemá, ale cecíky má po kojení zalepené, takže ještě tam něco je. Venku už řádí, se štěňaty si hodně hraje. Fanda je také v pořádku. Venku už pěkně běhá, tedy žádná závodnice to není, ale nožička jí už nebolí.

22.3.2018

Doma je stále veseleji. Prckové řádí . Jsou to piraně. V momentě, když mezi ně vstoupím, všichni se na mne drápou, koušou od bačkor kam dosáhnou.  Nežli jim dám jídlo do mističek, mám okousané ruce, protože už mají zoubky. Prohánějí pískálky, bagrují v koši s hračkami. Tobby se tam občas uvelebí a spí. Kay stále zápasí s Lukášem . Občas si vybere i Emmu, ale ta mu dá na kokos. S Lukášem to má snadnější, není moc průbojný. Nenechá si sice nic líbit, ale když je na blízku třeba hračka, vyprdne se na Kaye a jde si hrát. Viděla jsem  Tobbyho, když se Kay zase na něj vytahoval, že mu došla trpělivost. Nevěřila jsem svým očím. Ten prcek se asi pořádně naštval, začal vrčet a něco jako štěkat a vrhl se na tlusťocha. Kay se vůbec nebránil a jen koukal.  Skončil na zádech a Tobby nad ním. Hrozně mně překvapil. Tobby je hodně maličký a tak asi zůstane doma nejdéle. Emička  je malý čertík. A největší plačka je Kay a Tobby. Když jen slyší můj hlas a jsou v ohrádce, tak oba na ní visí a hlasitě naříkají. Všichni jsou rozmazlení. Největší radost mají,když si k nim sednu, oni  se na mne vydrápou já jim projíždím prsty kožíšek.

Přidala jsem do fotoalba nové fotografie. Vrh L, 46.den.

 

 

15.3.2018

Za pár dní bude prckům 6 týdnů. Budu je po třetí odčervovat. Dnes jsem jim opět holila ouška a  stříhala drápky. Výběh jsem jim zvětšila na polovinu pokojíku, což jim udělalo radost. Všichni už papají  suché granulky, ale  stále vedou lehce navlhčené třeba s masíčkem, nebo se sýrem. Zuby zatím nevyrostly, ale jsou už vidět v dásničkách.. Nejradši jsou, když si s nimi hraji. Jen když se k nim blížím, tak už  vrtí ocásky a vesele poskakují. Jak k nim usednu, tak se ke mně vrhnou a začnou mne ožižlávat a olizovat. Běhají za malým míčkem, milují šustivé hračky.. Chutney stále kojí a vždy po kojení s nimi zůstane a čistí je, nebo si s nimi hodí šlofíka Fanynka jako vždy nemá o štěňata žádný zájem, když se k ní ženou, ihned je seřve. No je už důchodkyně a tak má ráda svůj klid.

23.2.2018

Dnes jsem dala prckům poprvé kaši z granulí, Všichni se nadlábli. Latté a Kay  se cpali dost dlouho. Všichni byli upatlaní a hned ulehli. Pěkně přibírají na váze. Už se navzájem oňuňávají a ožižlávají.. Každý dostane denní dávku mazlení, což mají rádi. Jak pošimrám na bříšku, tak už jsou na zádech. Nahrála jsem video a zde je odkaz https://youtu.be/oei2TxRvR1I  a https://youtu.be/4VV7IFGP-jw

20.2.2018

Dnes jsem přidala nové fotky štěňátek. Vrh L, 18.den.

17.2.2018

Včera jsem tlusťochy  poprvé odčervila a ostříhala drápky.  Také se jim už rozlepila  očička, až na prcka. Stále ještě  spí. Rozhýbou se, když cítí mámu a to je tedy fofr. Občas prcek /žlutý / zaspí kojení, ale já stále kontroluji co se v odchovně děje a tak za chvíli se  už cpe. Pepča je stále u nás. Epidemie chřipky postihla i rodinu syna a tak by jí neměl kdo venčit. Tváří se spokojeně, ale do smečky se nezapojila.

 

13.2.2018

Dnes je šěňátkům 11. dní. Odchovnu jsem přestěhovala  do psího pokoje. Samozřejmě, pokoj rozdělila na polovinu, aby měla Chutney klid. Fanynka je zabydlená ve své půlce.

15-img_2195.jpg

 

PEPČA

 

 

 

Rozdělení je průchozí, ale Fanda dobu kradení štěňat má už za sebou. Ještě jsem přibrala Pepču, která je u nás na údržbu. Ta spí se mnou v ložnici. Holky jí nemusejí.

16-img_2196.jpg

 

 

FANDA

 

 

Štěňata prospívají, jsou zatím slepá a hoooodně  žravá. Všichni jsou tlouštíci. Chutney má dobré mléko a  to měly všechny mé holky. Doma je klid, holky se nehádají, v odchovně je ticho

7.2.2017

Tak už je opravdu doma klid. Jen jsem musela dát do odchovny velký pelech a deku. Teď je opravdu spokojená.

Topící dečka je vypnutá, protože Chutney z ní štěňata odnáší. Z deky má hnízdo a všechna štěňata má pod sebou a sedí jako slípka na vejcích.. A prcci jsou také spokojení Latté a Lukas  jsou už pěkně tlusťoučcí ale citrónek a Lumen jsou dost malí. Tedy každý den  přiberou na váze, mají chuť k jídlu, ale  na ty dvě kyseliny nemají. Přidala jsem do fotoalba pár fotek - vrh L, 4. den

 

5.2.2018

Všechna štěňátka přibírají na váze. V odchovně je ticho, chvílemi je slyšet mlaskání.  Mám je v ložnici. dnes jsem, musela  Chutney vyhradit místo, které jsem  ohraničila a zneprůhlednila. Ráno se totiž rozhodla štěňátka přemístit a tahala ven jedno po druhém. Jeden psík  nechtěl jíst a  já  se jí každou hodinu hrabala v bungalovu. Dnes ráno po vážení se rozhodla, že se prostě přestěhuje. Ale vše je už v pořádku, klučík se rozjedl.

3.2.2018

Dnes se Chutney narodila 4 štěňátka.. Jedna holčička a tři chlapečci.  Śtěňátka  jsou v pořádku. Chutney také.

3.2.2018

Včera večer Chutney klesla teplota. A je to tady. V noci buď byla nalepená na mém krku a snažila se mi umýt celý obličej  včetně uší, nebo zuřivě hrabala v porodním pelechu. Takže jsme se obě nevyspaly. V 6 hodin ráno začala funět a vydrželo jí to asi hodinu a teď si klidně spí zahrabaná v odchovně

30.1.2018

Dnes je Chutney březí 58. den a od zítřka by se už štěňátka mohla narodit, tedy jestli jsou už dopečená. Hrošík je klidný a v pohodě.

Venku s Fanynkou vyrazily za myší. Chutney ztěžka cválala a Fanda zapomněla, že jí bolí nohy. Myška se jen mihla. takže dnes každou vycházku se obě ženou na místo, kde se jim myška ztratila a myslí si, že tam na ně bude čekat. Dnes obě dostaly nového pískálka. Nové hračky jsou velmi ceněné a obě se na ně jen klepou. Každá si jednoho vzala a běžela s ním do pelechu. Po chvíli je napadlo že ta druhá má určitě něco lepšího. Fanda si dokonce pro mne došla, táhla mě k Chutney a poštěkávala směrem k pískálkovi. Chtěla abych jí hračku  pro ní vzala. Tak jsem zapískala Fanynčiným panáčkem a Chutney si pro něj vyrazila , Fanda si spokojeně sebrala druhého a byl klid.

27.1.2018

Chutney je dnes březí 55. den. Celkem slušně jí. Tedy  pouze barf , ovoce a zeleninu. Přibrala 800 gr, což 4 štěňátkům odpovídá. Od 29. jí začnu měřit teplotu, aby mi  nic neuteklo. Včera našla velmi ceněného výstavního pískálka. Nechala jsem otevřený kufřík a ona ho odsud vydolovala. Měla hroznou radost a dokonce chtěla i aportovat.. Házela jsem jí pískle jen na krátkou vzdálenost a ona  radostně cválala za ním. Moc dlouho cval nevydržela. Za chvíli s sebou bouchla na zem. Ven běháme  každé 3 hodiny, někdy i dříve. Časté venčení Fanda bojkotuje a chodí s námi ob vycházku. Venku je mokro a chodníky jsou posypané štěrkem. Píchá jí do tlapiček. 

 17.1.2018

Včera jsem byla s Chutney u doktora Lázničky. Poslední 4 dny nechtěla jíst a zhubla se. Doktor udělal ultrazvuk a našel 4 štěňátka, která jsou v pořádku. Píchl jí něco pro chuť k jídlu. Po příjezdu domů se nacpala hovězím a dnes už zase skoro nežere. Také jsem jí převážila a přibrala 670 gr. Fanynka je v dietě, ale zase přibrala. Tak nevím....   Na štěňátka se moc těším , má jako vždy vše připravené. Těhule chodí spát do odchovny. Včera manžel načapal Fandu, jak se do ní také snaží nacpat.

10.1.2018                                                                                                                                                  

Tak Chutney přibrala už 500gr. Vzhledem k tomu , že je březí 38. den, není to málo. Že by bylo prcků víc ? V jídle se ňoume, Jí pouze čerstvé hovězí maso, piškoty a tvrdý chleba .Občas do ní dostanu nějakou zeleninu.. Často čůrá, jinak stále spí. Když jí hodím  mičudku  tak se rozběhne, ale nedoběhne. V půli cesty si to rozmyslí a vrátí se zpátky do pelíšku. Počasí je na leden teplé a tak chodíme na delší procházky. Dokud je sucho, Fanda běží první a Chutney jde pomalu, podél cesty si přečte noviny ( očichává ). Jen známí psi jí rozhýbou . Ale když se ochladí a je mokro, Fanda zapomene na své vůdcovské místo. To neví, jestli se má dát vůbec do pohybu.

2.1.2018

Chutney je březí !!!!!!!!!!. Dnes  jí MVDr Láznička potvrdil březost a napočítal 3 štěňátka. Stále nechce jíst a tak se jí snažím podstrojovat, aby do žaludku dostala alespoň něco. Venku radostně běhá a přestala sbírat bobky. Kdyby jí to tak zůstalo. Fanynku musím do pohybu nutit. Když jdeme ven, dělá že mne neslyší, aby nemusela z pelechu. Už aby bylo jaro a holky byly na chalupě. Tam se Fanda rozhýbe, štěňátka otrkají a Chutney odpočine. Jsem zvědavá, jak se ke štěňatům postaví Fanda. Po smrti Bubu se snaží dostat na místo vůdce smečky. Sice jsou jen dvě, ale i tak vůdce musí být. Když šéfovala Bubu, vždy běhala jako první. Po její smrti její místo  převzala Chutney, ale je to pometlo. Poslední dobou běhá první Fanda. Hodně se snaží udržet se na prvním místě. Je mírně obézní, má artrózu a tak musí makat. Fanynka se s Bubu  poprala o první místo, přišla o něj hned po její kastraci, ale Chutney není průbojná. No uvidíme, až k nám  přibyde další holčička. Tak jen doufám, že nebude Chutney krást štěňata, což se jí v době jejího šéfování i párkrát povedlo.

 

 

 

 

 

 

 

9.8.2018

Holky tráví léto na chalupě. Na rozdíl od našeho panelákového bytu je v domečku okolo 25 st.C .Už vycházejí jen se vyvenčit a hned  se vrací domů. Venku stále okolo 38 st.C ve stínu. V okolních vesnicích prší, ale zde už přes  měsíc nespadla ani kapka. Zahrada začíná připomínat spáleniště. Holky už ani nebaví lovit kočky a myšky. Fanda se stále vyvaluje na zádech a spí. Chutney je sice čilejší, ale i  jí vedro zmáhá. Dnes ráno v 7 hodin nosila  pískálka a chtěla se honit, což nám ještě šlo. Mají také večerní aktivitu a to je procházka, kterou stále zkracují

 

9.8.2018

Holky tráví léto na chalupě. Na rozdíl od našeho panelákového bytu je v domečku okolo 25 st.C .Už vycházejí jen se vyvenčit a hned  se vrací domů. Venku stále okolo 38 st.C ve stínu. V okolních vesnicích prší, ale zde už přes  měsíc nespadla ani kapka. Zahrada začíná připomínat spáleniště. Holky už ani nebaví lovit kočky a myšky. Fanda se stále vyvaluje na zádech a spí. Chutney je sice čilejší, ale i  jí vedro zmáhá. Dnes ráno v 7 hodin nosila  pískálka a chtěla se honit, což nám ještě šlo. Mají také večerní aktivitu a to je procházka, kterou stále zkracují